Bon inwestycyjny i inne postulaty ZGW RP

Wprowadzenie bonu inwestycyjnego wartości 1 mln zł dla wszystkich gmin z obszarami wiejskimi to jeden z najważniejszych postulatów, który zgłosili przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP w trakcie rozmów w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów 8 czerwca. Samorządowcy wystąpili też m.in. z apelem, by przyspieszyć prace nad reformą systemu finansowania oświaty oraz ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Powód? - Wszystkie propozycje z Tarczy 4.0, które polegają na podniesieniu zdolności kredytowych, gminom wiejskim nic nie dają, bo mamy bardzo trudną sytuację finansową po ostatnich ubytkach w dochodach - tłumaczy Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący ZGW RP.

  • Proponujemy, żeby był to program 1 000 000 +, czyli milion złotych dla każdej gminy z obszarem wiejskim. Wtedy redystrybucja jest prosta - nie ma kwalifikacji, kryteriów. Pieniądze tylko na inwestycje - mówi Krzysztof Iwaniuk.
  • W sumie chodzi o 2 mld zł, bo w Polsce jest ponad 2 tys. gmin z obszarami wiejskimi.
  • Zdaniem samorządowców z ZGW RP, wszyscy pracownicy szkół, a więc nauczyciele i obsługa, a także pracownicy przedszkoli, powinni zostać objęci finansowaniem państwa.

Więcej o postulatach ZGW RP w wywiadzie przeprowadzonym przez Portal samorządowy z Krzysztofem Iwaniukiem, Wójtem gminy Terespol, Przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP:

www.portalsamorzadowy.pl

Polecamy
Współpracujemy