Bieruń dla Ukrainy

Od pierwszych dni wojny na Ukrainie do Bierunia przybywają obywatele tego kraju szukający schronienia. W mieście zatrzymało się już ponad 200 osób uciekających przed konfliktem zbrojnym. Kilkadziesiąt osób przebywa w miejscach zbiorowego zakwaterowania (koordynowanych przez Wojewodę Śląskiego), pozostali - w prywatnych domach i mieszkaniach.

 

Mieszkańcy Bierunia nie tylko przyjmują u siebie uciekających przed wojną, ale też organizują różne formy pomocy zarówno dla uchodźców, jak i dla tych, którzy pozostali na Ukrainie, w tym w szczególności dla mieszkańców Ostroga - miasta partnerskiego.

Do pomocy włączyły się osoby prywatne, organizacje i przedsiębiorcy. 3 marca z Bierunia do Ostroga wyruszył tir załadowany do pełna 31 paletami (9 tonami) darów zebranych w ciągu zaledwie 3 dni! Były to przede wszystkim artykuły higieniczne i opatrunkowe, żywność o długim terminie przydatności, produkty dla niemowląt, baterie, latarki, koce i śpiwory. Po długim oczekiwaniu na odprawę na granicy ładunek dotarł szczęśliwie do celu.

Burmistrz Bierunia Krystian Grzesica jest w stałym kontakcie z merem Ostroga oraz z włodarzami pozostałych miast partnerskich: Gundelfingen, Moravsky’ego Beruona i Meung-sur-Loire, by w skoordynowany sposób przekazywać pomoc przyjaciołom z Ukrainy.

W Bieruniu został uruchomiony specjalny numer telefonu i adres mailowy, pod które mogą zgłaszać się zarówno Ukraińcy szukający pomocy, jak i osoby mające możliwość takiej pomocy udzielić. Od razu zgłosiło się wielu mieszkańców Bierunia pragnących zaoferować m.in. przyjęcie do siebie rodzin ukraińskich lub pomoc w tłumaczeniu.

Na stronie www.bierun.pl powstała specjalna zakładka (https://www.bierun.pl/miasto/bierun-dla-ukrainy), gdzie publikowane sa aktualne informacje dla osób z Ukrainy przebywających w Bieruniu. W języku ukraińskim można też przeczytać najciekawsze informacje o mieście: jego historii, atrakcjach turystycznych, ciekawych miejscach. Ponadto został wydany informator o mieście w dwóch wersjach językowych.

Do wszystkich mieszkańców Bierunia (zameldowanych w mieście) narodowości ukraińskiej zostały wysłane listy z informacją o tym, że oni oraz ich rodziny mogą liczyć na pomoc miasta. Wiele z tych osób zaoferowało swoją pomoc przy tłumaczeniach. 

W pierwszym dniu wojny - 24 lutego 2022 roku - na Sesji Rady Miejskiej w Bieruniu jednogłośnie podjęte zostało stanowisko potępiające rosyjską agresję przeciwko Ukrainie i wyrażające pełną solidarność z ukraińskim narodem. Od tego dnia na bieruńskim Rynku powiewają obok siebie flagi polska i ukraińska, jako wyraz solidarności.

Więcej informacji tutaj:
https://www.bierun.pl/miasto/bierun-dla-ukrainy-komunikaty

Data publikacji: 15.03.2022 r.

Polecamy




Współpracujemy